Jak pobrać próbkę moczu do badania od psa lub kota?

Najlepszy do badania jest mocz poranny ale jeśli nie jesteśmy w stanie dostarczyć w odpowiednim czasie próbki do przychodni, może być też pobrany w ciągu dnia. Najważniejsze jest by była to świeżo pobrana próbka- mocz w domu możemy przechować maksymalnie 2 godziny w lodówce. Im dłużej będzie czekać na badanie tym bardziej zafałszowane będą wyniki.

Mocz przynosimy w czystym specjalnie do tego przeznaczonym pojemniczku, który można kupić w aptece lub przychodni.

Materiał do badania przyjmujemy w tygodniu w godzinach 9-18 (czasem jest możliwość do 20.00 po wcześniejszym uzgodnieniu) i w soboty 10-12. Niedziele i soboty w późniejszych godzinach tylko po wcześniejszym potwierdzeniu, że będzie taka możliwość.

Łapanie moczu u psa zazwyczaj jest stosunkowo łatwe. U dużych ras można po prostu podstawić pojemniczek jak pies zacznie siusiać (najlepszy jest środkowy strumień moczu). U mniejszych lub bardziej wstydliwych, które potrafią przerwać siusianie, kiedy zauważą, że coś się za blisko nich dzieje, dobrze sprawdza się czysta wyparzona chochla (z której potem przelewamy mocz do pojemniczka). U suczek, które nisko przykucają można użyć płaskiej tacki lub talerzyka (oczywiście uprzednio wyparzonego).

Przed wyjściem na spacer warto umyć/wytrzeć okolicę sromu lub napletka zwierzęcia żeby usunąć zalegające tam zanieczyszczenia.

Większe wyzwanie stoi zwykle przed właścicielami kotów. Można wypróbować kilka sposobów:

  1. Zostawiamy kuwetkę bez żwirku- czystą, wyparzoną, wysuszoną. Jak kot zrobi siusiu przelewamy do pojemniczka.
  2. Jeśli kot odmawia załatwienia się do pustej kuwetki, można spróbować wsypać do niej specjalny żwirek do pobierania moczu (np.”katkor” lub „catrine”) -to są plastikowe kuleczki, które nie będą wchłaniały moczu i nie wpłyną na wyniki badań. Żwirek można kupić np. w przychodni. W zestawie ze żwirkiem jest też pipetka do zassania moczu spomiędzy kuleczek oraz probówka, w której dostarczamy mocz do badania.
  3. U niektórych kotów udaje się podobnie jak u psa złapać mocz w trakcie siusiania- np. na chochlę.
  4. Jeśli kot załatwia się poza kuwetką ostatecznie można też pobrać strzykawką mocz z czystej wanny lub z podłogi -należy wtedy poinformować o tym, żeby przy interpretacji wyników wziąć pod uwagę możliwe zanieczyszczenia zewnętrzne.

Jeżeli żaden ze sposobów nie okazał się skuteczny prosimy o rozmowę z lekarzem- spróbujemy znaleźć rozwiązanie też dla tych bardziej wymagających pacjentów