Przygotowanie zwierzęcia do operacji zależy od rodzaju planowanego zabiegu, ale również od gatunku zwierzęcia, jego wieku, płci oraz kondycji ogólnej.
W naszej praktyce najczęściej wykonujemy zabiegi planowe, takie jak: kastracja psów i kotów oraz usunięcie kamienia nazębnego. Ze względu na komfort i bezpieczeństwo zwierzęcia, wszystkie operacje są przeprowadzane w znieczuleniu ogólnym.
Pierwszym krokiem jest zawsze wizyta kontrolna. Lekarz weterynarii zbada psa lub kota, oceni jego kondycję i sprawdzi, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do przeprowadzenia zabiegu. W czasie takiej wizyty dowiecie się Państwo o postępowaniu przed- i pooperacyjnym, a lekarz rozwieje ewentualne wątpliwości i odpowie na Państwa pytania.
W większości przypadków konieczne będzie kontrolne badanie krwi. Krew pobieramy od zwierzęcia, które jest na czczo, czyli ostatni posiłek zjadło 12 godzin przed wizytą w przychodni. Wyniki badań pozwolą m.in. na ocenę pracy wątroby i nerek, których prawidłowe funkcjonowanie jest niezbędne do bezpiecznego zmetabolizowania i wydalenia narkozy.
U starszych pacjentów, z objawami ze strony układu krwionośnego, zlecamy konsultację kardiologiczną. Kardiolog przeprowadzi badania dodatkowe (echo serca, EKG) i oceni pracę narządu. Jeżeli będzie taka konieczność, zostaną zalecone odpowiednie leki, które wzmocnią serce na czas trwania znieczulenia.
Warto też pomyśleć o regularnym odrobaczaniu naszego pupila. Jeżeli planujemy, np: kastrację kocura, dobrze jest podać leki na odrobaczenie minimum tydzień lub maksimum miesiąc przed planowanym zabiegiem.
W przypadku suczek i kotek optymalny moment przeprowadzenia kastracji jest zależny od fazy cyklu. Najlepiej planować operację w tzw. okresie bezrujowym, czyli ok. 3 miesięcy po ostatniej cieczce (suki) lub po hormonalnym wyciszeniu rui (kotki).
Prawidłowe przygotowanie zwierzęcia do planowanego zabiegu jest bardzo ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa znieczulenia. Może się okazać, że lekarz prowadzący zleci kolejne badania dodatkowe lub np: kurację antybiotykową przed zabiegiem. Należy pamiętać, że każde postępowanie ma na celu zabezpieczenie zwierzaka przed komplikacjami w trakcie trwania znieczulenia oraz w okresie pooperacyjnym.